Düşüncesiz Şiddet Yerine

Özgecan cinayeti ile birikmiş acı suları gürül gürül akmaya başladı.

Birikmişti çünkü, kadına yönelik şiddet son yıllarda, akıl almaz ölçülerde artarken, kanun, her zaman erkekten yana, onur, iffet, tahrik gibi nedenlerle hafifletililmiş cezalarla şiddeti haklı göstererek bir insan canını gölgede bırakmaya devam etti. İnsanın biricik yaşam hakkı, kendi hayatı için karar verme özgürlüğü erkek egemen kanun karşısında iyice kırılganlaştı.

Ölçülen ölçülemeyen, bilinen bilinemeyen sayısız türde şiddet, ölüme varsın varmasın haklılığını bir şekilde muhafaza etti.

Bu cinayet sonrasında, idam cezası olsun, olmasın diye tartışmak durulabilecek en faydasız noktadır. Bir can almak hiçbir zaman iyileştirici bir uygulama olamaz. Ölüm için bir neden yaratmak, kaçındırmak istediği davranış için örnek olmaktan ve yeni nedenler yaratmaktan öteye gidemez.

Önemli olan, adalet sistemi içinde, erkek egemen bir anlayıştan bağımsız, insanın yaşam hakkını gözeten bir yargının işleyebilmesidir. Şiddetin hiçbir nedenle mazur görülmeyecek şekilde, hafifletilemeden ceza karşılığnı alabilmesidir. Çabamız ve sesimiz, önce bunu mümkün kılacak bir yargı için olmalıdır. Gerçek caydırıcı unsur, şiddete meyilli kişinin, suçu karşısında hiç bir hafifletici nedenin bahanesi olmayacağını bilmesidir.

Diğer taraftan, son yıllarda, kadının erkeğin şiddetini haklı çıkaracak davranışları, iktidar sahipleri tarafından bir bir sıralanmakta. ‘Kadın herkes içinde kahkaya atmayacak’ vb nasihatlar dört yanımızı sardı. Ne yazık ki, bu önerilerin hiçbirinde erkeğin aklına, vicdanına ve sorumluluğuna dair en küçük bir nokta bulunmuyor.

Neredeyse, kadın bedeni olmasa, erkek onurlu, iffetli olmak için bir neden bulamayacak. Neredeyse erkeğin akıl ve ruh birliğinin, kendi iç muhasebesinin, içine karıştığı şiddet olaylarında hiçbir hükmü yok. Ne yazık! Acaba bu ortam, erkeğin şiddetini, en baştan haklı çıkaracak şekilde işliyor olabilir mi? Bu üzerinde düşünmeye değer bir soru değil mi?

Bu düzene, bu düzeni körükleyen anlayışa, söz sahiplerine ulaşmalı sesimiz. Sadece bu topraklar için değil, dünyanın pek çok yerinde, düşüncesiz şiddetin yerini düşünen tepkilere bırakması için… Düşünen, anlayan, değer veren, seven… Sadece barışçıl yollarla sorunlarımızı çözümlemeyebildiğimiz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s